Bonnier News Lifestylegruppen

Många har höga förväntningar på våra varumärken. Vi också. Vårt mål är att överträffa förväntningarna och ständigt leverera lite till, lite djupare, lite roligare, lite bättre.

Lifestylegruppen är ett affärsområde inom Bonnier News. Lifestylegruppen består av två olika organisationer, Bonnier Magazines & Brands AB samt Bonnier News Lifestyle. Vi ger ut livsstilsmagasin och specialtidningar men även digitala produkter som sajter, nyhetsbrev, mobila tjänster och webb-tv. Bonnier News Lifestylegruppen ger även ut böcker och andra produkter samt har en omfattande verksamhet avseende läsar-resor och evenemang.

KONCERNEN
Bonnier News är en del av den familjeägda mediekoncernen Bonnier AB , som består av cirka 350 företag och varumärken i 14 länder.

VILL DU JOBBA HÄR?
Lediga tjänster utannonseras på Bonnier-koncernens webbsida Bonnier.se.

SNABBFAKTA
VD: Anders Eriksson
AFFÄRSOMRÅDESCHEF: Anna-Clara Welander
OMSÄTTNING: Cirka 1 miljard SEK 2018
ANSTÄLLDA: Cirka 250
HUVUDKONTOR: Stockholm
VERKSAMHET I: Sverige


Operativ ledningsgrupp

Anna-Clara Welander

Anna-Clara Welander

Affärsområdeschef

anna-clara.welander@bonniernews.se

Stina Abenius

Stina Abenius

Redaktionell utvecklingschef

stina.abenius@bonniernews.se

Ann Fredlund

Ann Fredlund

Redaktionell chef

ann.fredlund@mag.bonnier.se

Filippa Wijkström

Filippa Wijkström

Chef annons

filippa.wijkstrom@bonniernews.se

Robert Danowsky

Robert Danowsky

Noa & investments

robert.danowsky@bonniernews.se

Emelie Saarikoski

Emelie Saarikoski

Controller

emelie.saarikoski@bonniernews.se

 

Anna Joneby

Anna Joneby

Marknadschef

anna.joneby@bonniernews.se

Carina Friberg

Carina Friberg

Affärschef Live

carina.friberg@bonniernews.se

Ida Alsing

Ida Alsing

Assistent

ida.alsing@bonniernews.se